Posted in Aktywność fizyczna

Ćwiczenia po zabiegu bariatrycznym

Ćwiczenia po zabiegu bariatrycznym Posted on 6 marca 2018Leave a comment

Nie wiem jak Wy, ale ja w trakcie trwania mojej olbrzymiej otyłości (przypominam, że dobiłam do 127 kg) cały czas marzyłam o powrocie do aktywności fizycznej i ciągle wyznaczałam sobie nowe cele. Jednak wszelkie marzenia i ćwiczenia po zabiegu bariatrycznym muszą iść w odstawkę, przynajmniej na jakiś czas.

Ogólne zalecenia są takie, że wszelką aktywność można wprowadzić po 6 tygodniach od zabiegu. Oczywiście jest tutaj mowa o poważnych ćwiczeniach – siłownia i podnoszenie ciężarów, czy też mocno wysiłkowe inne aktywności. Wynika to z kilku powodów – przede wszystkim dajmy czas organizmowi na to, aby się wygoił. Zabieg miałam równy miesiąc temu, a wciąż mam jedną niewygojoną ranę – wszystko przez to, że rozwaliłam szwy na jednym cięciu. W każdym razie rana jest i trzeba o nią zadbać. Dlatego też odpadają wszelkie sauny, baseny i inne miejsca, w których można nabawić się jakiegoś zakażenia. Na szczęście ja i tak tych miejsc nie lubię, a już mogę robić coś za czym bardzo tęskniłam czyli jeździć na rowerze i spacerować!

Moje ćwiczenia po zabiegu bariatrycznym

W pierwszym tygodniu zaczęłam spacerować, mniej więcej od 2 kilometrów dziennie i zwiększałam swój dystans. Teraz bez problemu spaceruje dwie godziny, więcej pewnie też bym mogła, ale w ciągu dwóch godzin zrobię 10 tysięcy kroków i na więcej nie mam ochoty. Każdy lekarz Wam powie, że spacery są jak najbardziej wskazane. Moim kolejnym krokiem był rowerek spinningowy, który stał zakurzony od niepamiętnych lat. Dwa tygodnie po operacji, jak tylko chirurg ściągnął mi szwy zaczęłam jeździć na rowerze. Sprawia mi to ogromną frajdę, ale nie oszukujmy się, na długie dystanse, to ja jeszcze nie mam energii. Przypuszczam, że po dwóch tygodniach normalnego jedzenia będzie już lepiej i zacznę wykręcać chociaż 10 kilometrów.

Do ćwiczeń wcale nie trzeba się zmuszać, wychodzą one jakby przy okazji. Przed zabiegiem absolutnie wszędzie jeździłam autem ewentualnie taksówką, teraz staram się przejść na tramwaj albo gdzieś dalej zaparkować. Wcześniej pokonanie dwóch pięter, kiedy w budynku była winda, było dla mnie niemożliwe, teraz śmigam po schodach, a czym więcej tym lepiej. Kiedyś pójście do sklepu oddalonego o 500 metrów było niewykonalne, obecnie śmigam do niego po każdą pierdołę. Po prostu każdy szczyt lenistwa zamieniłam na aktywność i to naprawdę działa. Widzę, że znacznie lżej wchodzi mi się po schodach i wejście na 3 piętro bez zakupów nie sprawia mi już żadnego problemu.

Zakazane ćwiczenia po zabiegu bariatrycznym

To nie jest tak, że któreś ćwiczenia są absolutnie zakazane, a któreś ewidentnie wskazane. Wszystko zależy od Waszej indywidualne kondycji i zdrowia fizycznego. Ja marzę o powrocie na squasha, ale jeszcze nie mogę tego zrobić – obecnie ważę 112 kg i choć jest mnie mniej 0 15 kg, to ciągle za dużo. Z taką wagą mogę rozwalić sobie stawy, a tego bym nie chciała, dlatego cierpliwie czekam do wagi 99 kg, myślę, że wtedy będę mogła zacząć grać w squasha. Tak samo jest z górami, niby mogłabym już spróbować, ale boję się o stawy.

Myślę, że miesiąc po operacji nie warto robić brzuszków i tego typu ćwiczeń, które obciążają brzuch. Ja nadal mam wrażenie szarpania, kiedy szybciej się ruszę, ale wiem, że to minie, zapewne już niedługo.

Ćwiczenia po zabiegu bariatrycznym są bardzo ważne, niezależnie który z zabiegów wybrałaś/eś. Ważne jest to, aby zdobyć dobrą formę i korzystać z życia jak najwięcej. Ważna jest jeszcze jedna sprawa – skóra, której kiedyś może być zbyt dużo, ćwicząc zwiększamy prawdopodobieństwo, że ta skóra się wchłonie i będziemy mogli cieszyć się doskonałą sylwetką. I nie zapominajcie, że bardzo ważna jest również odpowiednia dieta po resekcji żołądka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook