Posted in Opaska żołądkowa Lap-Band Zabiegi bariatryczne

Opaska żołądkowa Lap-Band -co to jest?

Opaska żołądkowa Lap-Band -co to jest? Posted on 7 marca 2018Leave a comment

Opaska żołądkowa Lap-Band była pierwszą opcją, na którą chciałam się zdecydować, ale wtedy usłyszałam od chirurga, że obecnie najczęściej przeprowadzanymi zabiegami bariatrycznymi jest ściąganie opaski żołądkowej – taka informacja szybko wyleczyła mnie z mojej decyzji.

Na wstępie chciałabym Cię poinformować, że ja z opaską żołądkową Lap-Band nie miałam osobiście do czynienia. Wszelkie podane tu informację opierają się na wiedzy z Internetu i z mojej rozmowy z chirurgiem.

Opaska żołądkowa Lap-Band – co to jest?

Opaska żołądkowa, to jak sama nazwa wskazuję jest regulowana opaska zakładana na część żołądka. Zabieg ma na celu oddzielenie głównej, dużej części żołądka od mniejszej. Dzięki temu trafiający do małego żołądka pokarm, daje szybsze uczucie sytości. Jedzenie z małego żołądka powoli przesuwa się do dużego, a później trafia gdzieś dalej. Opaska ma przede wszystkim ograniczyć ilość przyjmowanego pokarmu. Ważnym aspektem jest port umieszczony pod skórą gdzieś w okolicy pępka. Taki port na początku sprawdza się i ewentualnie dopełnia raz w miesiącu lub raz na trzy miesiące, to zależy od efektów spadku wagi. Później regulacja portu jest kwestią bardzo indywidualną.

Opaska żołądkowa Lap-Band

Opaska żołądkowa Lap Band – jak wygląda operacja?

Zabieg założenia opaski jest inwazyjną metodą chirurgicznego leczenia otyłości, ponieważ, aby ją założyć chirurg musi wykonać cztery nacięcia na skórze, przez które umieszczana jest opaska. Cały zabieg nie trwa więcej niż dwie godziny. Przypuszczam, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy tym zabiegiem, a innymi, więc jeśli chcesz możesz zapoznać się z moim tekstem – jak wygląda zabieg resekcji żołądka, są to informacje sprawdzone, ponieważ sama ich doświadczyłam.

Opaska żołądkowa – jak wygląda?

Opaska żołądkowa jak sama nazwa wskazuje jest silikonową opaską, którą umieszcza się na żołądku, od niej w stronę pępka biegnie mały przewodzik zakończony portem. Port nie jest widoczny pod skórą i raczej nie sprawia żadnych codziennych problemów.

Opaska żołądkowa – efekty

Opaska jest jedną z najsłabiej działających metod, ale nadal jej efekty są bardzo dobre! Większość badań mówi o tym, że w ciągu pierwszego roku można schudnąć 36-43% nadmiaru wagi. Nadmiarem wagi jest to, czego mam za dużo np. w moim przypadku kiedy startowałam przed zabiegiem z wagą 127kg, miałam 67kg nadmiaru wagi, zakładając, że moja prawidłowa waga, to 60kg. Dlatego też ja w ciągu pierwszego roku mogłabym zrzucić jakieś 30kg, dzięki czemu miałam 97kg. Po pięciu latach można dojść do 59% utraty nadmiaru wagi, czyli w moim przypadku byłoby to jakieś 40kg, czyli doszłabym do 87kg. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie taki efekt byłby zadowalający.

Opaska żołądkowa – zalety

Najważniejszą zaletą opaski jest to, że ona po prostu działa. Dzięki mniejszej objętości żołądka, zrzuca się nadmierne kilogramy. Kolejną zaletą jest to, że jest ona odwracalna, w razie konieczności można ją ściągnąć. Po zabiegu szybko dochodzi się do siebie, a niektóre ośrodki sugerują, że pobyt w szpitalu jest krótszy niż 24h – dla mnie bomba! No tak, ale poza tym nie potrafię znaleźć więcej plusów, może Wy macie jakieś inne, fajne doświadczenia z opaską?

Opaska żołądkowa – wady

Niestety wad tego rozwiązania jest dość sporo. Przede wszystkim zabieg może się nie udać, np. opaska może się przemieścić lub zsunąć. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to potrzebna jest ponowna operacja, dzięki której opaskę umieści się ponownie na swoim miejscu lub wyciągnie. Niestety zdarza się to podobno dość często. Kolejną sprawą jest możliwość wrośnięcia się opaski w ścianę żołądka, a co za tym idzie przedziurawienie go. Jest to chyba najpoważniejsza komplikacja, która może się wydarzyć. O ile będzie można zszyć żołądek, to jeszcze pół biedy, ale gorzej jeśli chirurg nie podejmie się takiego zabiegu, wtedy na pacjenta czeka kilkutygodniowy pobyt w szpitalu i spacerowanie z kilkoma drenami wystającymi z brzucha. Kolejną sprawą jest taka codzienna uciążliwość – wszystkie pokarmy trzeba bardzo dobrze przerzuć, w innym wypadku się wymiotuje. Jeśli zje się zbyt dużo – pojawiają się wymioty i podobno w sumie, to trzeba się przyzwyczaić do wymiotowania. Doświadczyliście jakichś innych problemów z opaską?

Powyżej przedstawiłam Wam najważniejsze informacje dotyczące opaski żołądkowej Lap-Band. Do niedawna była to najpopularniejsza forma chirurgicznego leczenia otyłości, ale obecnie ta linia przesuwa się na korzyść mankietowej resekcji żołądka i Gastric By-pass.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook