Posted in Zabiegi bariatryczne

Operacja bariatryczna – czy warto?

Operacja bariatryczna – czy warto? Posted on 29 sierpnia 20183 komentarze

Na pewno wielokrotnie zastanawiałeś się, czy warto poddać się operacji bariatrycznej. Oczywiście, że nie ma jasnej odpowiedzi, ale jest wiele plusów, które przemawiają za tym, że to dobra decyzja. Są jednak również minusy, które musisz wziąć pod uwagę przy swojej decyzji.

Operacja bariatryczna – czy warto? Tak!

Pierwszym, pewnie dla wielu najważniejszym plusem poddania się operacji bariatrycznej jest to, że kilogramy same lecą w dół i to w bardzo szybkim tempie. Ja w ciągu pół roku zrzuciłam prawie 40 kilogramów. Z 127kg zleciałam do 88, a waga nadal leci w dół. Jest to wynik, który naprawdę mnie cieszy. Codziennie budzę się coraz piękniejsza 😉 ale nie to jest dla mnie najważniejsze.

Odkąd zrzuciłam te prawie 40 kilo, mogę robić absolutnie wszystko. Bez problemu wsiadam na rower i przejeżdżam wiele kilometrów, bez trudu wlatuję na 4 piętro i nawet nie mam specjalnej zadyszki, bez problemu idę do sklepu, czy na wielogodzinny spacer. A wcześniej była masakra. Ledwo się ruszałam, pokonanie 200 metrów spacerkiem powodowało niesamowity ból kręgosłupa. Wejście na 4 piętro zajmowało mi kilka/kilkanaście minut. Całymi dniami leżałam przed telewizorem i płakałam ze swojego nieszczęścia. Teraz czuje się wolna i bardzo zadowolona z siebie!

Kupowanie ciuchów stało się prawdziwą przyjemnością. Oczywiście nie jestem jeszcze na tyle wylaszczona, że mogą kupić wszystko co dusza zapragnie, ale bez problemu wbijam się w rozmiar 46, który jest dostępny w prawie każdym sklepie. Wcześniej nosiłam rozmiar 54/56 i ubrania kupowałam jedynie w sklepach dla wielkoludów. Już nie muszę chodzić wiecznie w jednych spodniach i w dwóch koszulkach na zmianę, moja szafa zaczyna się uginać, a mnie się to coraz bardziej podoba!

Wraz z kilogramami pozbyłam się kilku nieprzyjemnych przypadłości. Najważniejsze jest to, że znacznie obniżyło mi się ciśnienie, co prawda nigdy nie brałam leków (ale powinnam), tak teraz już na pewno nie muszę. Ciśnienie mam zawsze koło normy, co mnie bardzo cieszy. Dla domowników jednak ważniejsze jest to, że nie chrapię. Też nie było tak żebym notorycznie wołała jelenia przez sen, ale się zdarzało, teraz nie zdarza mi się w ogóle.

Na koniec zostawiam to co daje największe poczucie, że to była dobra decyzja – pochwały innych. Mniej więcej od miesiąca słyszę, że wyglądam naprawdę dobrze. Powiem Wam, że nawet moja babcia, która raczej rzadko mówi coś miłego powiedziała mi ostatnio w swoim stylu – “Wiesz Daga, w końcu mam ładną wnuczkę” 😉

Operacja bariatryczna – czy warto? Nie!

Jest wiele powodów przez które odradziłabym Wam operację bariatryczną, ale najważniejszym powodem jest spore ryzyko. Co prawda według statystyk powikłania zdarzają się rzadko, ale jednak zdarzają się. Oczywiście najgorszą konsekwencją powikłań jest śmierć, która może zdarzyć się z powodu krwotoku czy infekcji. Innymi powikłaniami, przez które konieczny jest długotrwały pobyt w szpitalu to np. rozszczelnienie żołądka, uszkodzenie podczas zabiegu narządów sąsiadujących itd. Powikłania mogą też wydarzyć się później. Mnie zdarzyła się wątpliwa przygoda z woreczkiem żółciowym. Najpierw tygodniowy pobyt w szpitalu na ostre zapalenie woreczka, później operacja, a teraz pomimo tego, że jest on już usunięty nadal daje się we znaki. Jeśli chcesz szerzej zapoznać się z powikłaniami to zajrzyj na wpis – powikłania po zmniejszeniu żołądka.

Kolejnym minusem jest absolutna zmiana życia. Nie oszukujmy się, ale my osoby otyłe bardzo często żyjemy jedzeniem. Na samą myśl dobrego jedzenia, cieknie nam ślinka. Codziennie zastanawiamy się co zjemy. Każdy kawałek torcika, czy chipsa, to ogromna przyjemność. Zjedzenie ogromnego burgera z porcją frytek dodaje nam animuszu. A operacja bariatryczna nam to wszystko zabiera! Kończy się chodzenie do knajpek, jedzenie ton pyszności i tak naprawdę na wszystko co do tej pory sprawiało nam przyjemność musimy postawić krzyżyk. A chodzenie na imprezy, przynajmniej na początku jest prawdziwą katorgą, siadanie do stołu ze znajomymi i jedzenie jak kurka, również do przyjemności nie należy, szczególnie jeśli znajomi nie wiedzą, że mamy zmniejszony żołądek.

Po operacji naprawdę konieczne jest trzymanie się diety. Systematyczne jedzenie większych porcji jedzenia może rozciągnąć żołądek. Podjadanie kalorycznych rzeczy zastopuje efekty. Ciągle trzeba myśleć o tym, co się zje. Ciągle trzeba walczyć o to, żeby nie podjadać, ciągle trzeba się kontrolować, aby efekty były zadowalające.

Jak sami widzicie jest zarówno sporo plusów jak i minusów operacji bariatrycznej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są tysiące osób, które uważają, że była to ich najlepsza decyzja w życiu, a są też i takie, które bardzo żałują swojej decyzji i oddałyby każde pieniądze, żeby cofnąć się w czasie. W podejmowaniu decyzji musicie rozważyć wszystkie plusy i minusy, a co najważniejsze musicie poważnie przemyśleć swoją decyzję. Nie poddawajcie się presji otoczenia, jeśli czujecie, że zabieg nie jest dla Was, to po prostu tego nie róbcie. Jest wiele metod na zrzucenie wagi, a nuż za chwilę wymyślą coś innego, coś bezpieczniejszego i coś co bardziej Was przekona. Jednak jeśli jesteście pewni, to może warto spróbować, operacja bariatryczna wielu ludziom pozwoliła wrócić do zdrowej wagi, pozbawiła ich wielu chorób, a może nawet uratowała im życie.

3 comments

  1. Oczywiście że warto!!!!! Jestem po operacji resekcji rzadka, 2,5 mięs. Schudłem już 31kg jem posiłki do 150 g nie więcej narazie mi to wystarcza czuje się bardzo dobrze żadnych zaburzeń i skutków ubocznych nie miałem ze szpitala wyszedłem w 2 dobie po operacji bo czułem się rewelacyjnie lekarze byli zadziwieni, ale powiem tak… Determinacja do schudnięcia trzymania diety i świadomość tego co będzie później to podstawa nastawienie psychiczne i sumienność pamiętajmy że nam wycinają rzoladek a nie mózg!! Dlatego to od nas zależy czy schudniemy i ile i w jakim czasie. Ale mimo wszystko każdemu kto decyduje się na taką operację ,popieram dwoma rękoma zwłaszcza że NFZ refunduje takie zabiegi jeśli nie skorzystamy z tego to jesteśmy idiotami!!! Ktoś daje nam szansę na leczenie się, lekarze szkoła się w tym kierunku, a my się pasiemy jak prosiaki, trzeba spojrzec w lustro i walnąć się w głowę i powiedzieć sobie wystarczy!! Ot cała filozofia pozdrawiam 😊

  2. Hey 2 kwietnia mialam resekcji zoladka bardzo źle przechodzę okres pooperacyjny . Czy wy też mialyscie ciagle odbijanie i bol szwów ? Co jadlyscie na 5 ,6 dobę ja z tego strachu najchętniej bym pila sama wode aby Tam w srodku nic nie pękło nic sie nie działo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook