Posted in Zabiegi bariatryczne

Operacja bariatryczna – wskazania

Operacja bariatryczna – wskazania Posted on 15 sierpnia 2018Leave a comment

Jeśli jesteś po setnej diecie i starasz się od czasu do czasu ruszyć tyłek z kanapy, a Twoja waga ciągle idzie w górę, to wiedz, że nie jest dobrze, ale z pewnością nie muszę Ci tego mówić, na pewno wiesz o tym najlepiej. Skoro tutaj trafiłeś, to znaczy, że interesujesz się zabiegiem bariatrycznym i chęcią zmiany życia na lepsze. Pierwsze z czym musisz się zapoznać to wskazania do operacji bariatrycznej, jeśli nie łapiesz się w normach, to mam dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra jest taka, że skoro nie przekraczasz BMI 40, to możesz mieć szansę na schudnięcie bez skalpela. Zła wiadomość jest taka, że jeśli nie przekraczasz wyznaczonego BMI, to nie zakwalifikujesz się do zabiegu.

Operacja bariatryczna – wskazania

Podstawowym wskazaniem do chirurgicznego leczenia otyłości jest wysoki wskaźnik BMI. Jeśli nie cierpisz na żadne choroby, to Twój wskaźnik BMI powinien przekraczać 40. Kobieta o wzroście 165 cm, przekracza wyznaczony wskaźnik BMI jeśli waży co najmniej 110 kg.

Inaczej sprawa się ma jeśli otyłości towarzyszą inne choroby. Najczęściej z nich można spotkać – cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Oczywiście z racji nadmiernej wagi tych chorób zazwyczaj jest cała masa i najczęściej mają one bezpośredni związek z otyłością. W tym przypadku “wystarczy”, że wskaźnik BMI przekroczy 35. Jeśli mierzący 175 cm mężczyzna będzie ważył 110 kg i miał np. cukrzycę, to spokojnie może zostać zakwalifikowany do zabiegu.

Innym ważnym wyznacznikiem jest to, że osoba otyła podejmowała wielokrotne próby redukcji swojej wagi i zawsze te próby były bezskuteczne. Pewnie wielu z Was, którzy tu trafiają są chodzącą skarbnicą wiedzy o wszelkiej maści dietach, a w Waszych oczach są kalkulatory kalorii, które bez trudu potrafią obliczyć ile ich znajduje się na talerzu, ale czasem i to nie jest wystarczające i trzeba rozważyć bardziej radykalne kroki w powrocie do zdrowia.

Operacja bariatryczna – przeciwwskazania

Nawet jeśli łapiecie się w wyznaczonym BMI, może dojść do sytuacji, w której chirurg odmówi Wam pomocy. Zacznijmy z grubej rury – uzależnienia i choroby psychiczne. Jeśli masz spory problem z alkoholem, czy narkotykami, to absolutnie musisz zapomnieć o operacji bariatrycznej. W takiej sytuacji poddanie Cię jakiemukolwiek zabiegowi jest po prostu niebezpieczne. Podobną kwestią są choroby psychiczne – jeśli cierpisz od czasu do czasu na depresję, to zapewne nie stanie to na przeszkodzie, aby mieć zabieg. W końcu otyłość też może być przyczyną depresji, więc zabieg może być trochę takim środkiem na walkę z nią. Natomiast jeśli cierpisz na schizofrenię, to jest duże ryzyko, że chirurg nie podejmie się operacji. Kolejną sprawą są choroby somatyczne, na które możesz cierpieć i przez które operacja się nie uda – choroby układu krążeniowo-oddechowego, w tym przypadku lekarz anestezjolog może mieć obawy co do narkozy, a bez niej z pewnością nie odbędzie się zabieg. Choroby przewodu pokarmowego, występujące wrzody mogą być podstawą do niezakwalifikowania się do zabiegu. Kwestią oczywistą jest ciążą – nie ma wtedy mowy o operacji bariatrycznej. Ostatnią kwestią, która może pogrzebać Wasze szanse na chirurgiczne leczenie otyłości jest Wasze podejście. Tak, jeśli lekarz stwierdzi, że słabo widzi Wasze życie po zabiegu, to ma prawo odmówić wykonania operacji.

Wskazania do operacji bariatrycznej są raczej ściśle przestrzegane i raczej (mam nadzieję) żaden chirurg nie ciachnie Wam żołądka z powodu kilku kilogramów nadwagi. Pamiętajcie też, że czy to opaska żołądkowa, czy rękawowa resekcja żołądka, czy jakiś inny zabieg, to wszystko jest jedynie narzędziem do walki z otyłością. Wasz los i Wasza waga jest przede wszystkim w Waszych rękach. Nawet z maleńkim żołądkiem można przytyć, więc przede wszystkim, to czy wrócicie do zdrowej wagi zależy od Waszej głowy i diety po operacji bariatrycznej, jaką wprowadzicie w życie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook