Posted in Zabiegi bariatryczne

Operacja bariatryczna – jaki zabieg wybrać?

Operacja bariatryczna – jaki zabieg wybrać? Posted on 10 maja 2018Leave a comment

Podjęcie decyzji o chirurgicznym leczeniu otyłości wcale nie jest łatwe. Jednak jeszcze gorzej jest podjąć decyzję o formie zabiegu, w końcu jest ich kilka, a wszystkie z nich mają swoje wady, jak i zalety.

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy jest zdecydowanie najmniej inwazyjną metodą chirurgicznego leczenia otyłości, ale też najmniej skuteczną, a co najważniejsze, nie jest trwałą metodą. Zabieg polega na włożenie do żołądka balonu (wszystko odbywa się poprzez gardło), który zostaje napełniony płynem. Dzięki temu w żołądku zmieści się znacznie mniej pokarmu, a co za tym idzie niechcianych kalorii. Balon żołądkowy polecany jest przede wszystkim osobom bardzo otyłym, które muszą zgubić kilkanaście/kilkadziesiąt kilogramów przed właściwym zabiegiem np. przed resekcją żołądka.

Mankietowa resekcja żołądka

Rękawowa/mankietowa resekcja żołądka jest zdecydowanie bardziej inwazyjnym rozwiązaniem, ale też bardziej skutecznym. Polecana jest osobom, które mają BMI powyżej 40 lub 35 w przypadku występowania chorób współtowarzyszących np. cukrzyca i nadciśnienie. Resekcja żołądka polega na wycięciu 85% żołądka, dzięki czemu zjada się zdecydowanie mniej, ale co ważniejsze – szybciej osiąga się uczucie sytości. Po operacji można jeść właściwie wszystko, tylko w zdecydowanie mniejszych ilościach.

Opaska żołądkowa

Opaska żołądkowa była bardzo popularnym rozwiązaniem jeszcze do tamtego roku. Obecnie stosuje się ją zdecydowanie rzadziej ze względu na coraz częstsze komplikacje. Opaskę zakłada się na żołądek, dzięki czemu tworzy się jakby mniejszy żołądek, do którego trafia jedzenie. Osoba z opaską musi bardzo dobrze przeżuwać jedzenie, inaczej skończy się to wymiotami. Dodatkowo od czasu do czasu trzeba udać się do lekarza, który uzupełni płyn w opasce i ją zacieśni na żołądku. Aby uzupełnić płyn należy igłą przebić się przez skórę i wbić ją w port, który znajduje się koło pępka. Opaskę operacyjnie w każdej chwili można ściągnąć i to na pewno plus tego zabiegu.

Bypass żołądka

Jest to najbardziej inwazyjna operacja bariatryczna. Polega na odcięciu części żołądka (pozostaje on nadal w jamie brzusznej) i przestawieniu jelit. Okej, nie brzmi to zbyt precyzyjnie, ale mniej więcej tak to właśnie wygląda. Cały proces polega na tym, że po pierwsze żołądek jest mniejszy, więc mniej pokarmów człowiek zje, po drugie wszystkie soki żołądkowe spływają szybciej do jelit (w końcu są jakby krótsze), dzięki czemu jedzenie jest szybciej trawione i wydalane. Bypass żołądka zaleca się przede wszystkim osobom z ogromną otyłością. Choć jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, tak zmusza człowieka do specjalnej diety i do dożywotniego brania suplementów. Ze względu na to, że pokarmy nie są do końca trawione, organizm pobiera z nich mniej witamin i mikroelementów, przez co trzeba te braki zaspokajać dodatkowymi suplementami.

Niezależnie, który z zabiegów wybierzesz, pamiętaj, że sam zabieg za Ciebie nic nie zrobi. Najważniejsza jest konsekwencja i dużo włożonej energii w to, aby wrócić do zdrowia i prawidłowej wagi. Traktuj operację jako narzędzie pozwalające na dotarcie do Twojego celu, a nie jak rzecz, która za Ciebie rozwiąże problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook