Posted in Zabiegi bariatryczne

Operacje bariatryczne – jakie badania należy zrobić?

Operacje bariatryczne – jakie badania należy zrobić? Posted on 19 lipca 2018Leave a comment

Decyzja o operacji bariatrycznej jest bardzo ważną i odważną decyzją. Jeśli się zdecydujesz na zabieg, to czeka Cię cały szereg badań, bez których chirurg nie zdecyduje się na założenie Ci opaski, czy resekcję żołądka.

Operacje bariatryczne – jakie badania na NFZ?

Jeśli decydujesz się na operację bariatryczną wykonywaną bez kosztowo na NFZ, to musisz się liczyć z całą serią badań i musisz na to poświęcić naprawdę sporo czasu.

Prawdopodobnie najmniej przyjemnym badaniem, które koniecznie musisz zrobić jest gastroskopia. Całe badanie nie jest zbyt długie, trwa naprawdę kilka minut, ale człowiekowi wydaje się, że jego tortury trwają całe wieki. Okej, przesadzam z tymi torturami, ja zniosłam gastroskopię całkiem nieźle, ale przygotowywałam się do niej dwa/trzy tygodnie. Całe badanie polega na tym, że człowiek kładzie się na boku, do ust wkłada mu się taki niby ustnik, przez który wprowadzana jest rurka z kamerką o grubości kciuka. Generalnie ma się odruch wymiotny, ale spokojnie można to powstrzymać. Tak jak pisałam wcześniej, trwa to kilka minut. Szczerze Wam polecam przygotować się do gastroskopii, ja kilka tygodni wcześniej zaczęłam słuchać trening autogenny Schultza. Pół godziny co drugi dzień, ogólnie mnie to bardzo zrelaksowało, a podczas badania pozwoliło mi to na koncentracje na oddechu, dzięki czemu wszelki dyskomfort był zdecydowanie mniejszy.

Przed zabiegiem należy wykonać również badania krwi i koniecznie oznaczyć grupę krwi. Różne szpitale zalecają bardzo różne badania. Jednak zazwyczaj jest to podstawowy pakiet plus hormony, plus badania dotyczące krzepliwości.

USG jamy brzusznej jest podstawowym badaniem i najmniej bolesnym, ale bardzo ważnym. Mnie lekarz wykrył kamyczki w pęcherzyku żółciowym o czym wcześniej nie wiedziałam. Na szczęście nie była to podstawa do dyskwalifikacji z zabiegu.

USG żył kończyn dolnych ważne jest szczególnie w przypadku osób, które mają jakieś podejrzenia zakrzepicy. W przypadku osób bardzo otyłych takie podejrzenia są praktycznie zawsze. Nie we wszystkich szpitalach oczekują tego badania, ale dobrze jest je zrobić.

Powyższe badania są podstawowymi, które trzeba wykonać w ramach operacji bariatrycznej wykonywanej na NFZ. Jednak badania to nie wszystko, trzeba się jeszcze nabiegać po różnego typu specjalistach.

Konsultacja pulmonologiczna i spirometria, czasami RTG klatki piersiowej – zarówno sama wizyta jak i badanie nie jest bolesne. Pulmonolog sprawdzi objętość i pojemność płuc, chwilę podyskutuje i to wszystko, oczywiście zakładając, że z naszymi płucami wszystko jest w miarę w normie.

Konsultacja psychologiczna – tej wizyty pewnie większość obawia się najbardziej, ale zupełnie bez potrzeby, to na dobrą sprawę jedyna wizyta, w której nikt nie będzie Cię dotykał, ani specjalnie badał. Psycholog ma za zadanie sprawdzić przede wszystkim czy z Twoim zdrowiem psychicznym wszystko jest w porządku. Jeśli cierpisz na np. schizofrenię, to raczej będzie to podstawa do dyskwalifikacji z zabiegu, ale jeśli cierpisz na np. depresję prawdopodobnie nie masz się czego obawiać. Psycholodzy sprawdzą jeszcze Twoją motywację do zmiany i ogólne nastawienie.

Konsultacja fizjoterapeutyczna – nie wszystkie szpitale jej wymagają. Fizjoterapeuta popyta trochę o stan zdrowia, aktywność i da kilka zaleceń co i jak robić.

Konsultacja kardiologiczna i EKG – zupełnie nieinwazyjne badanie, które stwierdzi, czy z Twoim serduchem wszystko w porządku. Ta konsultacja jest bardzo ważna, w końcu wszystkie operacje bariatryczne wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trzeba mieć pewność, czy serce na to pozwala.

Konsultacja endokrynologiczna – tak sobie myślę, że pewnie większość z nas otylców pod względem endokrynologicznym jest dobrze przebadana, bo w końcu często otyłość wynika z kłopotów z hormonami. Jednak tak czy inaczej taką konsultację trzeba odbyć.

Zrobienie tych wszystkich badań zajmuje naprawdę sporo czasu. W większości przypadków to jest jakieś pół roku bujania się po lekarzach. Możesz je zrobić prywatnie, co znacznie skróci czas ale ich koszt to jakieś 2500 zł.

Operacje bariatryczne – jakie badania prywatnie?

Jeśli decydujesz się na zabieg prywatnie, za który zapłacisz od 12 do 25 tysięcy, to ominiesz wiele badań. Nie wiem czy to dobrze, czy to źle, ale omija Cię większość wizyt u specjalisty, co znacznie skraca Twój czas stania w kolejkach. Robiąc zabieg komercyjnie z całą pewnością musisz mieć zrobioną gastroskopię, USG jamy brzusznej i badania krwi, natomiast cała reszta albo nie będzie od Ciebie wymagana, albo jedynie lekarz zażyczy sobie kilka dodatkowych badań.

Decydując się na operację bariatryczną zawsze zacznij od konsultacji z lekarzem, a nie od badań. Różne szpitale i różni lekarze wymagają różnych badań. Już na pierwszej wizycie dostaniesz całą rozpiskę, jakie badania musisz wykonać. Nie rób ich na oślep i nie rób ich wszystkich (chyba, że tak zaleci Ci lekarz) bo szkoda Twoich pieniędzy i czasu.

Na koniec polecam Wam trening autogenny Schultza, który mnie ogólnie bardzo zrelaksował, ale też pomógł mi przygotować się do gastroskopii i zabiegu. Jeśli jesteś jeszcze przed decyzją o operacji, to sprawdź jak wygląda przygotowanie do resekcji żołądka, dzięki czemu dowiesz się więcej o tym co Cię czeka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook