Posted in Zabiegi bariatryczne

Powikłania po zmniejszeniu żołądka

Powikłania po zmniejszeniu żołądka Posted on 12 kwietnia 2018Leave a comment

Choć operacje bariatryczne należą do grupy mało inwazyjnych, tak należy pamiętać, że nadal są zabiegiem chirurgicznym, który ingeruje w nasz organizm. I jak przy każdej operacji, tak i tutaj mogą zdarzyć się komplikacje.

Krwotok po operacji bariatrycznej

Nie bez powodu przed operacją chirurg prosi nas o zbadanie grupy krwi – niestety istnieje ryzyko, że podczas operacji dojdzie do krwotoku wewnętrznego. W bardzo dobrej sytuacji chirurg może krwotok usunąć bez konieczności rozcinania naszego ciała. Gorzej jest, kiedy krwotok jest na tyle rozległy, że z metody laparoskopowej trzeba przejść na chirurgię tradycyjną, a co za tym idzie konieczne rozcięcie naszego mostka/brzucha. Cięcie ma długość 10-15 cm, ale dzięki niemu chirurg ma możliwość uratowania nam życia. Niestety to nie koniec atrakcji. Najczęściej po zabiegu pacjent musi zostać kilka tygodni w szpitalu z kilkoma drenami wystającymi z rany. Takie komplikacje sprawiają, że proces rehabilitacji i wracania do zdrowia znacznie się wydłuża. Pozostaje również kwestia blizny, w końcu miało być pięć małych nacięć, a okazuje się, że człowiek wygląda jak Frankenstein z pięcioma małymi nacięciami i ogromną linią cięcia na środku ciała.

Może zdarzyć się tak, że krwotok nie nastąpi od razu, ale kilka godzin po zabiegu, a nawet kilka dni. Wiąże się to zazwyczaj z ogromnym bólem i koniecznością ponownej operacji i z kolejnym pobytem w szpitalu, który może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Naruszenie innych narządów

Pewnie większość z Was decydując się na operację żołądka długo zastanawiała się jakiego chirurga i jaki szpital wybrać. W końcu oddajemy w jego ręce nie tylko naszą wymarzoną, szczupłą sylwetkę, ale również powierzamy w jego ręce nasze życie. I niestety nawet najlepszym chirurgom zdarza się popełnić błąd albo po prostu nie przewidzieć jakiejś sytuacji. Przy zabiegu mankietowej resekcji żołądka zdarza się, że chirurg wycinając żołądek naruszy jakiś narząd obok np. śledzionę. Zazwyczaj dochodzi wtedy do rozszerzenia zabiegu, aby owy narząd ratować, a przede wszystkim ratować nasze życie. O ile chirurg zorientuje się w czasie zabiegu, to nie ma większego problemu – bez konieczności ponownego otwierania naszego ciała jest w stanie naprawić swój błąd, ale zdarza się, że dopiero po kilku dniach narasta ogromny ból, który zwiastuje kłopoty. W takiej sytuacji konieczna jest kolejna operacja, czasem w wersji klasycznej co oznacza rozcięcie brzucha i 15 centymetrową bliznę na całe życie. Przy zabiegu Gastric-Byss zdarza się, że chirurg przestawiając narządy przetnie jelito albo nie do końca je połączy. Wtedy sytuacja jest podobna, jak w przypadku naruszenia innego narządu.

W tak dramatycznym przebiegu najczęściej potrzebna jest interwencja chirurgiczna i kilkudniowe lub kilkutygodniowe leżenie w szpitalu. Często wiąże się to z odżywianiem przez sondę i z wystającymi drenami z brzucha, których może być nawet kilkanaście!

Nieszczelność żołądka

Jest to komplikacja, której najbardziej się wszyscy obawiamy, a zdarza się niezwykle rzadko. Niezależnie w jakiej operacji bariatrycznej w której dochodzi do cięcia żołądka jest ryzyko, że chirurg dokładnie nie załata linii cięcia albo szew rozetnie ścianę żołądka. W takiej sytuacji dochodzi do tego, że każdy pokarm, który zjemy wydostaje się poza nasz żołądek i gdzieś pływa sobie w naszym brzuchu. Dotyczy to zarówno jedzenia, jak i wszelkich kwasów, które znajdują się w żołądku. Jest to sytuacja niezwykle trudna i pojawić się może już w pierwszym dniu po operacji. Wtedy zazwyczaj chirurg bierze nas na RTG z kontrastem i widzi czy kontrast robi chlup z naszego przełyku przez żołądek do jelit, czy gdzieś się w żołądku zatrzymuje i bokiem wycieka. I tak jak w przypadku innych powikłań konieczne wtedy są dreny, które będą to wszystko z brzucha wyciągać, wiążę się to z naprawdę długim pobytem w szpitalu. Pewnie myślicie sobie po co się tak męczyć i czemu chirurg po prostu jeszcze raz tego nieszczelnego fragmentu żołądka nie zszyje. Odpowiedź jest bardzo prosta – z racji tego, że cała ściana żołądka jest przecięta i zszyta, to jest ona na tyle słaba, że założenie kolejnego szwu raczej spowodowałoby kolejne rozdarcie żołądka, a nie jego zszycie. Dlatego też trzeba w szpitalu pobyć kilka tygodni, aby ściana żołądka sama się wygoiła.

Jak rozpoznać powikłania po zmniejszeniu żołądka?

Na szczęście nawet jeśli dojdzie do jakichś powikłań po zabiegu, to szybko je zlokalizujecie. Niezależnie czy będzie to krwotok, naruszenie innych narządów, czy nieszczelność, to wszystko wiążę się z ogromnym bólem. Ból odczuwa się przede wszystkim w brzuchu, ale również w klatce piersiowej, łopatkach a nawet w barkach. Przypuszczam, że jeśli Was to spotka, to będzie to najgorszy ból w Waszym życiu. Towarzyszy temu również wysoka gorączka.

Co zrobić jeśli pojawią się jakieś powikłania po zmniejszeniu żołądka?

Najważniejsza kwestią jest bycie w kontakcie ze swoim chirurgiem. Nie wiem jak u Was było, ale do mnie po powrocie do domu ze szpitala kilkukrotnie dzwonił chirurg i pytał jak się czuje i w jakim stopniu odczuwam ból. Wszelkie wątpliwości wtedy mogłam z nim wyjaśnić. Jeśli jednak nie jesteście w tak dobrej sytuacji, a odczuwacie ból, który wiąże się z gorączką, to uparcie dzwońcie, szybko udajcie się choćby prywatnie na USG czy na RTG. Ja wiem, że to kosztuje, ale jeśli na pogotowiu zbagatelizują Wasze objawy (czytałam o tym wielokrotnie), to za oszczędność możecie przepłacić swoim życiem. Jeśli coś na tym USG czy RTG wyjdzie, to od razu pędźcie do najbliższego szpitala i uparcie proście o przyjęcie na oddział.

Wszystkie powikłania po zmniejszeniu żołądka są bardzo trudne, większość z nich wymaga ponownej operacji i długotrwałego pobytu w szpitalu, a to co najgorszego może się zdarzyć to śmierć, jej ryzyko wynosi 0,13%. Niestety taki jest koszt operacji bariatrycznych. Jednak co najważniejsze – powikłania zdarzają się naprawdę rzadko. Zazwyczaj mają związek z wiekiem, z chorobami towarzyszącymi, z ogromniaście ogromnym BMI, albo po prostu z wyborem złego chirurga i kiepskiego szpitala. Z pewnością możemy się ustrzec drobnych powikłań wprowadzając w nasze życie odpowiednie przygotowanie do resekcji żołądka przed zabiegiem, ale czasem i to nas nie uchroni i komplikacje po prostu się zdarzą, bez naszej winy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook